Konzumná spoločnosť: Trend, ktorý nás zabíja
ZdieľaťFacebook
Konzumná spoločnosť
Zdroj: unsplash.com

Konzumná spoločnosť: Trend, ktorý nás zabíja

Konzumná spoločnosť by sa synonymicky dala nazvať aj spoločnosťou 21. storočia. Predsa len, náš životný štýl je (i keď si to mnohokrát nepripúšťame) veľmi komfortný. Nakupujeme – a to aj nad rámec našich potrieb, len aby sme naplnili naše túžby. Cestujeme a pohodlne sa presúvame autom i na malé vzdialenosti a niekedy takmer zabúdame, že nám fungujú i naše vlastné nohy. Konzum je všade okolo nás, akú daň však pre spoločnosť a planétu má?

Všetkého veľa škodí

Zvykli sme si, že všetko, čo potrebujeme dostaneme mávnutím ruky (resp. priložením debetnej karty). Častokrát kvôli naplneniu našich potrieb nepotrebujeme ísť ani do obchodu. Oblečenie, topánky, nábytok či dokonca i potraviny nám môžu byť pred dom doručené doslova do pár hodín. Spĺňajú však tieto tovary naše potreby? A aké potreby vlastne máme? Ako iste vieme, máme primárne potreby (teda fyziologické potreby), ktoré naše telo potrebuje pre fungovanie – piť, jesť atď. Máme však i sekundárne potreby a to napríklad potrebu sa obliekať. Častokrát sú však naše potreby umelo vytvárané tým správnym marketingom.

Napríklad ideš do obchodu, pretože si hladný a potrebuješ naplniť potrebu sa najesť. Obchody sú však častokrát urobené tak, že práve tie základné potraviny sa nachádzajú na samom konci a ty teda musíš prejsť celý obchod a nakoniec zobrať aj ďalších xy vecí, ktoré vlastne vôbec nepotrebuješ. Marketing 21. storočia je naozaj výborná zbraň a spotrebiteľa dokáže veľmi ľahko ovplyvniť. Pri nákupe sa však vždy zamysli „Naozaj danú vec potrebujem?“

Odpad, ktorý stále rastie

Konzumná spoločnosť je spoločnosť, v ktorej je väčšina aktivít zameraná na zhromažďovanie. Symbolom šťastia sa tak pre nás stáva možnosť vlastniť čoraz viac a úspech sa meria tým, ako je kto materiálne zabezpečený. S potrebou vlastniť však narastá i počet vyprodukovaných tovarov a teda i odpadu. Vždy keď príde na trh niečo nové a lepšie, musíme si danú vec kúpiť, pretože je to našim meradlom úspechu. Čo sa však stáva už s použitými vecami?

Niektoré veci sa samozrejme dajú znovu použiť či správne vytriediť a následne recyklovať. Prípadne sa z nich dá vyrobiť i elektrická energia. Nejde to však so všetkým a niekedy naše už použité veci (ktoré sú však častokrát úplne v poriadku), končia na skládkach a tu vytvárajú odpad, ktorý škodí životnému prostrediu. Len minulý rok každý priemerný Slovák vyprodukoval až 446 kg odpadu. Z neho skončilo na skládkach až 48 %. To je celkom vysoké číslo, čo poviete?

Konzumná spoločnosť veci hromadí a chce vlastniť. A i keď odpad správne vytriediš či znovu použiješ, najlepšie je odpad vôbec nevytvárať. Je to veľmi ťažká úloha, avšak nie nemožná.

Zdroj: slovak.statistics.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .