Tému ekologická domácnosť sme rozoberali už v predchádzajúcom článku. Dnes však prinášame ďalšiu miestnosť v našich príbytkoch a to kúpeľňu.
Eko alternatívy
Kúpeľňa je pre mnohých nás miestom nielen osobnej hygieny, ale i relaxu. Na čistenie jej povrchov a i nás samých však používame rôzne množstvo prípravkov. Tu nám zostávajú prázdne plastové obaly, hubky na čistenie povrchov alebo pleti či rôzna zmes chemických prostriedkov. Ako ich môžeš nahradiť a aké alternatívy pre lepšie životné prostredie môžeš použiť?
1. Toaletný papier nefarbený a menej vrstvový
Čím viac vrstiev toaletný papier má, tým viac materiálu a energie sa pri jeho výrobe použilo. Biely alebo hocijaký iný farebný papier nie je recyklovaný a je vyrobený z celulózy. Zváž preto, či potrebuješ voňavý 5-vrstvový papier.
2. Vlastné čistiace prostriedky
Sódu bikarbónu, ocot, citrón máš doma určite i ty. Prestavujú veľmi bežné materiály, no s ich kombináciou máš na svete veľmi účinný čistiaci prostriedok. Samozrejme, „receptov“, ako vyrobiť vlastné čistiace prostriedky nájdeš oveľa viac, no kombináciou týchto nič nepokazíš. Pokožka ťa nebude toľko páliť ako pri klasických prostriedkoch a poďakuje sa ti aj tvoja peňaženka.
3. Eko zubná kefka a pasta
Niektoré zubné kefky môžeš vytriediť a ich recykláciou sa z nich stanú napríklad smetné koše. Môžeš použiť aj bambusovú zubnú kefku. Čo sa týka zubnej pasty, najlepšie urobíš, ak použiješ tú, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov. Teraz už v bezobalových obchodoch dostaneš aj zubné tablety, ktoré sú bez obalu a tak planétu odbremeníš ešte o čosi viacej. Zubnú pastu si však takisto môžeš vyrobiť.
4. Prírodná kozmetika
Sprchové gély, krémy, šampóny, pílingy. Všetky tieto klasické produkty obsahujú aromatické častice, ktoré však nebývajú úplne šetrné k našej pokožke. Niektoré sú dokonca testované na zvieratách. A sú balené v plastových nádobách. Namiesto nich môžeš použiť tuhý šampón (tzv. šampúch), mydlo, vyrobený píling z kávy či prírodné bambucké maslo namiesto krému. Rovnako sa to týka deodorantu, ktorý nájdeš aj v tuhej či krémovej podobe. Dlho vydrží a aj ho prakticky zabalíš pri cestovaní a nezaťažuješ si telo zbytočnými chemikáliami.
5. Čistenie pleti
Koža je našim najväčším orgánom a teda aj o ňu sa musíme náležite starať. Na jej čistenie používame hubky alebo kefky vyrobené z plastu či silikónu a ešte predtým sa odlíčime tampónmi vyrobené z bavlny. Začni používať textilné čistiace tampóny a konjac (hubku, ktorá pokožku čistí a pôsobí i protizápalovo) a nielenže sa ti poďakuje tvoja pleť, ale i životné prostredie.
Zdroj: uvazky.sk
6. Per šetrne
Ekologická domácnosť a jej tipy sa vzťahujú napríklad i na pranie. Vedel si, že gél na pranie si môžeš vyrobiť napríklad z gaštanov? Ako teda prať o niečo šetrnejšie k životnému prostrediu? Na začiatok skús navštíviť bezobalový obchod, kde si môžeš do vlastných nádob načapovať aviváž, prací prášok i gél. Jeden obal tak môžeš používať neustále a predísť zbytočnej tvorbe odpadu. Na pranie môžeš použiť mydlové orechy. Rastú na stromoch v Indii a Nepále a prirodzene penia. Stačí, keď ich zopár pridáš do prania a nakvapkáš pár kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu. Ak si trúfaš, pracie prostriedky si môžeš aj vyrobiť.
Zdroj: zivotbezodpadu.sk
Ekologická domácnosť je veľmi komplexná téma. V tomto článku sme ti poradili pár tipov z kúpeľne. Podeľ sa s nami o tie tvoje!
Zdroj: fitshaker.sk