Zelená strecha: Čo to je a v čom nám pomáha?
ZdieľaťFacebook
Zelená strecha
Zdroj: UNSPLASH

Zelená strecha: Čo to je a v čom nám pomáha?

Environmentálne vychytávky na nás „číhajú“ za každým rohom. Výnimkou nie je ani taká zelená strecha. Možno si pod týmto pojmom predstavíte hobitiu noru a krásne pláne Nového Zélandu a viac-menej nie ste až tak ďaleko od pravdy. Na čo však zelená strecha slúži a prečo by mala byť nutnosťou v každom meste?

Enviro výhody

Zelená strecha predstavuje trávnatý povrch, ktorý produkuje kyslík a zadržiava oxid uhličitý. To však nie je jediná výhoda tejto špeciálnej úpravy striech. Pohlcuje vlhkosť a zároveň ochladzuje prostredie, v ktorom sa nachádza.

Tento trávnatý povrch však nie je novodobým fenoménom, poznáme ho už stáročia. Dôkazom toho je i architektonický skvost, ktorý dala postaviť kráľovná Semiramis a to konkrétne visuté záhrady v Babylone. Konštrukčné riešenie, tak ako ho poznáme dnes však pochádza zo Severnej Európy, kde zelená strecha slúžila ako dobrý izolant. Príkladom je islandský dom so strechou tvorenou dvoma až troma vrstvami rašelinových  kobercov uloženými na suchých vetvách pokrytých prérijnou trávou.

Rozoberme si však ich nenahraditeľné environmentálne výhody! Ako sme už spomínali, zelená strecha je výborným izolantom a to nielen v zime. Strechy dosahujú letných horúčavách teplotu až 85 stupňov Celzia a to je už teda poriadna horúčava. Zelená strecha tak spĺňa eco-friendly verziu ochladzovania bez napríklad použitia klimatizácie. V zime sa zároveň nemusíte báť úniku tepla, pretože izolácia funguje rovnako dobre ako v lete. Navyše výsadba kvetov na zelených strechách zvyšuje množstvo opeľovačov a rovnako produkuje i väčšie množstvo kyslíka a tak pomáha redukovať smog v mestách.

Prínos pre nás i životné prostredie

Už jedna zelená strecha na vašom príbytku dokáže zabezpečiť nesmierne výhody (a zároveň z dlhodobého hľadiska vám dokáže ušetriť i peniaze). Je dokázané, že už 5 % trávnatých striech v meste je pre životné prostredie nezanedbateľných prínosom. A to nehovoríme o jej estetickosti. Preto by sme v každom z našich miest mali uvažovať nad ich využitím. Pomôcť tak môžeme nielen životnému prostrediu, ale v konečnom dôsledku i sebe.

Ak nie je priestor na výsadbu v meste, prečo jej nedať priestor trochu vyššie? Koniec koncov tak nemáme čo stratiť a postupne tak môžeme žiť v mestách, v ktorých sa nám nielenže dýcha príjemnejšie, ale počas letných horúčav nás nemusí slnko neúnosne sužovať.

Prijal by si zelené strechy aj v tvojom meste?

Zdroj: wikipedia.org

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .