Zero Waste: Ako nakupovať bez odpadu?
ZdieľaťFacebook
Bezobalový obchod
Zdroj: PEXELS

Zero Waste: Ako nakupovať bez odpadu?

Zero Waste môžeme voľne preložiť ako Život bez odpadu. Pýtate sa „je to vôbec možné?“ Mnohí ľudia, ktorí tento životný štýl praktizujú by vám jednoznačne odpovedali ÁNO! Ako sa však k zero waste životu dopracovať? A čo si vlastne pod týmto pojmom máme predstaviť?

Život bez odpadu

Život bez odpadu si však nepredstavujme tak, že musíme žiť v lesoch a nikdy si nič v obchodoch nekúpiť. Ide totiž to o životnú filozofiu, podľa ktorej by sme všetky nakúpené zdroje mali byť schopní opätovne použiť. Takže v konečnom dôsledku je tento život v súlade s prírodou, pri ktorom sa vec, ktorú si kúpime dá reálne ďalej využiť. Ľudia, ktorí však zero waste skutočne žijú nerozmýšľajú iba nad tým, čo kde kúpiť, aby odpad nevytvárali. Na pamäti majú aj celkovú zmenu systému, v ktorom žijeme. A teda zero waste hnutie sa zameriava aj na industriálnu a politickú zmenu.

Pravidlá zero waste alebo 5 R

Zmena na zero waste život vám môže prísť naozaj ťažká, ale vôbec to tak nemusí byť. Autorka Bea Johnson, ktorá sa tomuto životnému štýlu venuje napísala knihu Domácnosť bez odpadu, v ktorej bežným ľuďom vysvetľuje, ako sa dá veľmi ľahko na život bez odpadu zvyknúť. Dokonca sa jej pravidlá, tzv. 5 R stali veľkou pomôckou pre začiatočníkov venujúcich sa environmentalistike. Aké to teda sú?

Refuse (Zamietni) – čo nepotrebuješ

Reduse (Zredukuj) – čo skutočne potrebuješ a nemôžeš vynechať

Reuse (Znovu použi) – a oprav to, čo nemôžeš zamietnuť alebo zredukovať

Recycle (Zrecykluj) – čo už nemôžeš ďalej použiť

Rot (Zvyšok skompostuj) – a teda vráť, čo patrí prírode naspäť

Zdroje, ktoré každý deň využívame nie sú nekonečné a preto je veľmi podstatné, aby sme si naozaj uvedomovali ich hodnotu a plne využili ich potenciál. Veď o odpade sme si už mnohé napísali a počúvame o ňom z každej strany.

Aj malá zmena urobí veľa

Odkiaľ teda vlastne začať? Skúsme si navrhnúť zopár tipov:

  1. Vymeň plastové fľaše za znovu použiteľné nerezové či sklenené a naber si svoju vodu kdekoľvek.
  2. Vyhni sa rýchlej móde a nakupuj eticky vyrábanú módu či oblečenie z druhej ruky.
  3. Na nákupy si nos svoju vlastnú tašku namiesto neustáleho kupovania novej.
  4. Na obaly používaj znovu prateľné vrecká či voskové obrúsky.
  5. Kde sa dá, tam choď peši alebo využívaj zdieľanú formu dopravy.
Zdroj: PEXELS

Toto je však len niekoľko základných tipov, ktoré určite dokáže urobiť každý z nás. Poradiť vám určite budú vedieť aj v bezobalových obchodíkoch, kde si môžete akékoľvek potraviny navážiť sami a dokonca i načapovať kozmetiku do svojich obalov. Napríklad také Bezobalovo či U Vážky alebo ktorýkoľvek lokálny bezobalový predajca. Tak ich neváhajte navštíviť!

Tak čo, zaujal ťa zero waste život?

Zdroj: sk.wikipedia.org

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .