Mikroplasty sú veľmi malé kúsky plastov (menšie než 5 milimetrov). Za posledné roky sa téma plastov a teda i mikroplastov otvára čoraz častejšie. Objavujú sa dokonca i v našich jedlách. Stále však s určitosťou nevieme povedať, aké dôsledky na človeka majú a ako mu škodia.
V prírode i v človeku
Sedimenty na dne oceánu ukazujú, že približne každých 15 rokov sa miera usadzovania mikroplastov zdvojnásobuje. Podľa údajov OSN z roku 2017 v moriach a oceánoch dnes pláva až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500krát viac ako je hviezd v našej galaxii. Od polovice 20. storočia však mikroplasty môžeme pozorovať nielen vo vode, ale i v živočíchoch. A dnes je už cez 80 % kohútikovej vody vo svete kontaminovanej mikroplastami.
Všetky tieto údaje sú naozaj zarážajúce. Znamená to, že s mikroplastami prichádzame do kontaktu každý deň bez toho, aby sme o tom vedeli. Mikroplasty sa totiž nachádzajú aj vo vzduchu (nielen vo vode a v potrave, ktorú jeme). Denne tak vdychujeme stovky týchto častíc. Za týždeň prijmeme do tela asi dvetisíc mikročastíc plastov, ktoré dokopy vážia päť gramov. Podobnú hmotnosť má napríklad kreditná karta.
Nekončiaci problém?
Samotné plasty až taký problém nepredstavujú – práve naopak. V mnohom nám uľahčujú život a sú jedným z najlepších vynálezov ľudstva. Problémom je však ich jednorazové použitie a neustále narastajúce množstvo. Aj keby sme dnes úplne zastavili výrobu všetkých plastov, ľudstvo by to nezachránilo. Dnes ich je v obehu okolo päť miliárd ton a práve tie sa musíme naučiť likvidovať v súlade s prírodou i človekom.
Až 35 % mikroplastov pochádza z prania syntetického oblečenia. Pri praní sa mikroplasty dostávajú veľmi ľahko do našich vôd a odtiaľ rovno na naše taniere. 28 % pochádza z pneumatík a asi 2 % z kozmetického priemyslu. Do kozmetických prípravkov sa zámerne pridávajú mikroplasty (napríklad do peelingu, či do zubných pást) – toto však čoraz viac krajín bojkotuje a bojuje proti zavedeniu prísnejších noriem v kozmetike.
Mikroplasty a človek
A čo spôsobujú mikroplasty človeku? Stále je veľmi málo informácií, ktoré by nám dávali plnohodnotné údaje. Podľa niektorých výskumov môže vdychovanie mikroplastov spôsobovať dýchacie problémy či rôzne zápaly. Existujú dokonca teórie, že môžu spôsobovať neplodnosť alebo rakovinu. Toto všetko sú však domnienky, ktoré nevieme potvrdiť.
Mikroplasty zabíjajú zvieratá, to podľa výskumov vieme. Avšak nie je to úplne ich toxicitou. Ide skôr o to, že si živočíchy mikroplasty mýlia s potravou a tak si nimi naplnia žalúdok. Nutričná hodnota mikroplastov je však nulová a teda i keď je žalúdok zvierat plný, zomierajú „hladom“.
Naša planéta je momentálne zahltená (mikro)plastami a my stále nevieme, ako sa ich zbaviť. Dnes nájdeme mikroplasty napríklad i v arktickom snehu. Budúcnosť však vieme zmeniť našim správaním a obmedzením používania plastových výrobkov tam, kde to nie je potrebné.
Zdroj: europarl.europa.eu; tech.sme.sk; ekolist.cz