Ekoturizmus: Cestovanie budúcnosti?
ZdieľaťFacebook
Ekoturizmus
Zdroj: unsplash.com

Ekoturizmus: Cestovanie budúcnosti?

Existuje mnoho cestovateľských nadšencov. Cestovanie a turizmus má však veľakrát negatívny vplyv na krajiny. Ekoturizmus preto prináša novú formu turizmu spojeného s ekológiou. Predstavuje spoznávanie miest a kultúr s ohľadom na životné prostredie. V čom sa líši od klasického cestovania?

Turizmus a životné prostredie

Cestovanie podporuje ekonomiku krajín, vďaka nemu spoznávame nové miesta a kultúry a zároveň si aj psychicky oddýchneme. Mnohí ľudia v zahraničných krajinách (a i v tej našej) žijú práve z turizmu. No ako sa hovorí „všetkého veľa škodí“. Niektorí ľudia sa pri cestovaní jednoducho nevedia správať. A niekedy do krajiny prichádza toľko návštevníkov, že prosto nestíhajú udržať aj turizmus aj prírodu. Napríklad Hawaii už dlhodobo rozmýšľa o obmedzení turizmu v krajine. Denne ho vedelo navštíviť aj 30 tisíc ľudí (tento počet počas pandémie klesol na asi 500) a trpela tým divoká príroda.. Koraly strácajú farbu, ryby odchádzajú zo zátok kvôli neustálej prehliadke pri šnorchlovaní a domáci sú už vyčerpaní z návalu turistov (ktorí dosahuje počet vyše 10 miliónov za rok!).

Hawaii si počas pandémie oddýchol a jeho obyvatelia sa nemusia tlačiť na cestách s ľuďmi, ktorí zastavia uprostred cesty, aby si urobili peknú fotku. Niektorí obyvatelia sú náramne spokojní a vlastne ani nechcú, aby sa turizmus v ich krajine obnovil. Faktom však zostáva, že počas pandémie sa sa nezamestnanosť na ostrove Maui prepadla z 3 % na vyše 22 %. Turizmus vytvára nové pracovné miesta a pomáha ekonomike rásť. Cestovanie však môže byť aj v súlade s prírodou bez toho, aby kvôli našim potrebám trpela príroda alebo ľudia.

Ekoturizmus – prospešní pre všetkých

Ekoturizmus sa tak ako i život riadi kompromismi. Predsa len, milovníci cestovania by naozaj zaplakali, ak by sme sa zo dňa na deň rozhodli pozastaviť turizmus kvôli bezpečiu fauny a flóry krajiny. Čo teda toto novodobé cestovanie predstavuje? Ekoturizmus by sme mohli charakterizovať ako spoznávanie prírodných oblastí a chránených území s ohľadom na životné prostredie a miestnych obyvateľov.

Veď len si to predstavte – nie je lepšie byť v krajine, ktorá rešpektuje prírodu a jej zdroje, než v tej, ktorá zakaždým stavia nové lyžiarske vleky pre turistov? Ekoturizmus a jeho pravidlá má dnes na starosti OSN a jej Program pre životné prostredie. Riadi sa niekoľkými pravidlami, ako sú napríklad:

  • vzdelávanie v oblasti životného prostredia (zlepšenie informovanosti a rozšírenie povedomia o problémoch životného prostredia v krajine)
  • prevádzka turistických zariadení s nízkym dopadom na životné prostredie (využívanie alternatívnych zdrojov energie či lokálne získavanie stavebného materiálu)
  • finančná podpora na ochranu prírodu (napríklad poplatok za návštevu národného parku, čo môže zabrániť odlesňovaniu alebo pytliactvu)
  • finančná podpora pre miestnych (napríklad prostredníctvom dane z cestovania alebo ubytovania)
  • podpora ľudských práv (zisťovanie, či domorodí obyvatelia disponujú právami na kontrolu svojej pôdy a majetku)

Ako na to?

Možno si teraz myslíte, že ekoturizmus je naozaj veľká veda, ale vôbec to tak nie je. Vlastne využívate rovnaké princípy ako v bežnom udržateľnom živote. Stačí sa riadiť pár zásadami:

  • cestujte naľahko (zbaľte si naozaj len to, čo potrebujete – jedno mydlo, tuhý šampón, jedny tenisky atď)
  • hýbte sa udržateľne (ak necestujete na veľké vzdialenosti použite MHD, bicykel alebo sa jednoducho poprechádzajte. Takto i lepšie spoznáte krajinu.)
  • jedzte lokálne (ak je to možné, podporte lokálnych a ich kuchyňu a stravujte sa v miestnych reštauráciách, navyše budete mať super gurmánsky zážitok)
  • redukujte odpad (noste si so sebou vlastnú fľašu a tašku, tak ako by ste boli doma)
  • nebuďte komerční (iste každý sa chce potápať s rybičkami alebo vyfotiť s ohrozenými zvieratami, namiesto týchto turistických atrakcií však môžete ísť do národné parku alebo na náučný chodník a krajinu tak budete spoznávať oveľa intenzívnejšie)

Ekoturizmus nie je vlastne taký náročný. Cestujete s tým, čo máte a snažíte sa čo najviac spoznať krajinu a jej krásy „se vším všudy“.

A čo vy? Považujete sa za ekoturistov?

Zdroj: krazom.sk; wikipedia.org; pelipecky.sk; sashe.sk

ZdieľaťFacebook

Sledujte @mladi_za_klimu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .